webmaster: Mariusz Jaśniok
BAZA EKSPERTÓW Politechniki Śląskiej
PROFESOR Politechniki Śląskiej
PRODZIEKAN ds. Kształcenia Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej
RESEARCHGATE - międzynarodowy serwis społecznościowy dla naukowców
AKADEMIA.edu - międzynarodowy serwis społecznościowy dla naukowców
MENDELEY - menadżer bibliografii i serwis społecznościowy dla naukowców
GOOGLE SCHOLAR - specjalistyczna wyszukiwarka publikacji naukowych
YOUTUBE - kanał firmy CorrTEST na YouTube
LINKED.IN - serwis społecznościowy do kontaktów zawodowo-biznesowych
CorrTEST - Mariusz Jaśniok - rzeczoznawca budowlany
adres: 44-121 Gliwice, ul. Szafirowa 45/4
NIP: 626-192-52-08 REGON: 362494036
email: mariusz.jasniok@corrtest.pl
strona internetowa: corrtest.pl
kom.: +48 692 246 710
W każdym rozdziale dobrze by było mieć kilkanaście zdań z linkami do źródeł, a także linkami do rysunków, wykresów lub zdjęć.
Treść podpisu pod rysunkiem lub fotografią
[1] Instrukcja ITB
[2] Instrukcja ITB
[3] Instrukcja ITB
Zamieszczono subiektywny komentarz dotyczący korzyści i problemów wynikających ze stosowania metody ram zastępczych we współczesnym projektowaniu konstrukcji betonowych. Zwrócono uwagę na walory edukacyjne tej metody, szczególnie na etapie kształcenia młodych konstruktorów. Zasugerowano sposób redukcji pracochłonności obliczeń.
Postawione pytanie nasuwa się zapewne wielu inżynierom budownictwa, którzy znają metodą ram zastępczych i wiedzą jak bardzo praco i czasochłonne jest jej stosowanie w praktyce projektowej. Oczywiście z punktu widzenia obecnych możliwości i popularności metody elementów skończonych (MES) korzystanie z tej metody przez inżynierów praktyków, jako podstawowej i jedynek metody obliczeń, wydaje się mało racjonalne. Metoda ram zastępczych ma też spore ograniczenia - można ją stosować jedynie dla regularnej siatki słupów, a także nie można uwzględnić w obliczeniach wpływu otworów. Co ciekawe, pomimo sporych ograniczeń aktualnie obowiązująca norma do projektowania konstrukcji betonowych EC-2 [1] wymienia w Załączniku I, p. I.1.2 i założenia tej metody.
Metodę ram zastępczych na pewno można potraktować jako alternatywne narzędzie do sprawdzenia obliczeń ustroju płytowo-słupowego za pomocą metody elementów skończonych. Jest jeszcze jeden bardzo ważny argument przemawiający za poznaniem tej metody obliczeniowej - walor dydaktyczny. Jest to szczególnie istotne na etapie edukacji akademickiej przyszłego konstruktora. Analiza i zrozumienie wpływu sztywności newralgicznych węzłów konstrukcji na rozkład sił wewnętrznych, szczególnie w miejscach przejścia słupów przez płaskie płyty stropowe, wydaje się bardzo kształcące dla przyszłego inżyniera.
Oprócz specyficznego budowania modelu ramy zastępczej współcześnie nie do przyjęcia byłoby obliczanie momentów przęsłowych i podporowych dla wydzielonej myślowo ramy na podstawie tzw. rozdzielników i przekaźników np. metodą Crossa. Szczegółowo algorytmy tego typu obliczeń przedstawił prof. Włodzimierz Starosolski w swoim wielotomowym podręczniku [2]. Naturalną rzeczą wydaje się w tym przypadku wykonanie tej części obliczeń współczesnymi aplikacjami do obliczeń statycznych.
Tutorial prezentujący sposób zamodelowania ramy zastępczej dla ustroju płytowo-słupowego
[1] PN-EN 1992-1-1:2008 Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków
[2] Starosolski W.: Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych, t.2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2011
------
autor: Mariusz Jaśniok
właściciel firmy CorrTEST