webmaster: Mariusz Jaśniok
BAZA EKSPERTÓW Politechniki Śląskiej
PROFESOR Politechniki Śląskiej
PRODZIEKAN ds. Kształcenia Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej
RESEARCHGATE - międzynarodowy serwis społecznościowy dla naukowców
AKADEMIA.edu - międzynarodowy serwis społecznościowy dla naukowców
MENDELEY - menadżer bibliografii i serwis społecznościowy dla naukowców
GOOGLE SCHOLAR - specjalistyczna wyszukiwarka publikacji naukowych
YOUTUBE - kanał firmy CorrTEST na YouTube
LINKED.IN - serwis społecznościowy do kontaktów zawodowo-biznesowych
CorrTEST - Mariusz Jaśniok - rzeczoznawca budowlany
adres: 44-121 Gliwice, ul. Szafirowa 45/4
NIP: 626-192-52-08 REGON: 362494036
email: mariusz.jasniok@corrtest.pl
strona internetowa: corrtest.pl
kom.: +48 692 246 710
W każdym rozdziale dobrze by było mieć kilkanaście zdań z linkami do źródeł, a także linkami do rysunków, wykresów lub zdjęć.
Treść podpisu pod rysunkiem lub fotografią
[1] Instrukcja ITB
[2] Instrukcja ITB
[3] Instrukcja ITB
W 2008 r. trakcie prac ziemnych na terenie, przez który przebiegał gazociąg, maszyna budowlana uderzyła w jeden ze stalowych słupów konstrukcji wsporczej. W efekcie tego zdarzenia nastąpiło niebezpieczne wychylenie z pionu kilku słupów podporowych. W ramach dwuosobowego zespołu autorskiego pojąłem się analizy bezpieczeństwa uszkodzonej konstrukcji i zaprojektowania tymczasowych zabezpieczeń. Sprawa była bardzo pilna, bo istniało realne zagrożenie katastrofą budowlaną.
Konstrukcję wsporczą gazociągu stanowiła estakada skratowanych, dwugałęziowych słupów stalowych o dwóch różnych wysokościach (rys. 1). Na niższych (ok. 6 m) słupach w sposób bezpośredni opierały się dwie nitki rurociągu. Natomiast wyższe (ok. 11 m) dwugałęziowe słupy wraz z przestrzenną skatowaną belką (ryglem) podpierały rurociąg nad strefą tymczasowej, utwardzonej drogi (rys. 1).
Nieostrożne manewrowanie jedną z maszyn budowlanych w trakcie prac ziemnych na terenie pod gazociągiem spowodowało uszkodzenie (wygięcie) jednej z gałęzi niższego dwugałęziowego słupa estakady (rys. 2). Uszkodzenie słupa spowodowało przechylenie kilku kolejnych sąsiednich słupów, wywołując w konstrukcji wsporczej bardzo niebezpieczny, ze względu na czynny gazociąg, stan równowagi chwiejnej.
Rys. 1. Konstrukcja wsporcza gazociągu z tymczasowymi drewnianymi zastrzałami przy słupach
Rys. 2. Widok miejsca lekkiego wygięcia gałęzi słupa stalowego wskutek uderzenia pojazdem
Przeprowadzona analiza obliczeniowa bezpieczeństwa stalowej konstrukcji wsporczej gazociągu wykazała konieczność zastosowania wzmocnienia w formie kilkunastu zastrzałów. Ukośne zastrzały wykonano w formie stalowych rur zamocowanych w poziomych ceownikach, które przekazywały pionowe reakcje na grunt poprzez drewniane podkłady kolejowe. Reakcje poziome od oparcia stalowego zastrzału przejęły stalowe ściągi przyspawane do zewnętrznych gałęzi zabezpieczanych słupów. Zabezpieczanie wyższego słupa estakady wymagało dodatkowo lokalnego wzmocnienia, poprzez przyspawanie czterech kątowników do obu jego gałęzi.
------
autor: Mariusz Jaśniok
właściciel firmy CorrTEST